top of page

desteğiyle

    Ankara, 31.10.2016

 

III. GENÇ BESTECİLER BULUŞMASI

      TOPLANTI TUTANAĞI    

 

Toplantı, 11 besteci ile 2 müzikoloğun katılımıyla Sevda-Cenap And Vakfı’nın And Sanat olarak isimlendirdiği Tunalı Hilmi Caddesi Park Apt. No.114’ün birinci katında saat 17.00’de başladı.

 

Toplantının gündemine geçildi.

 

 • Orhan Veli Özbayrak, BESOM’un internet sitesinde seslendirme çağrısının yayınlanmış olduğundan bahsederek toplantıyı açtı. Seslendirme çağrısının fagot dörtlüsü (dört fagot veya üç fagot ve bir kontrafagot) için olduğunu ekledi. Gönderilen eserlerin seçiminin fagot dörtlüsü tarafından yapılacağından, eserlerin son teslim tarihinden ve tahmini konser tarihinin Nisan ayı olduğundan söz edildi ve konser kaydı için BESOM tarafından destek verileceği belirtilerek bir sonraki konuya geçildi.

 

 • Orhan Veli Özbayrak, bestecilerin kendi eserlerini paylaşabilmesi adına açılacak olan YouTube kanalını açtığını belirtti. Bu kanala BESOM’un internet sitesindeki sosyal medya butonlarından ulaşılabileceğini ekledi.

 

 • YouTube kanalına eklenecek olan eser kayıtlarında eserlerin notalarının da yayınlanıp yayınlanmayacağı konusuna değinildi ve bu seçimin besteciye bırakılması gerektiği sonucuna varıldı. Notaların kopyalanmasının önüne geçmek amacıyla filigran ekleme fikri ortaya atıldı.

 

 • Cem Önertürk’ün gerçekleştireceği ve flütte yeni çalma teknikleri üzerine olacak olan seminer/çalıştay için tarih, saat ve yer 1 Aralık 2016 Perşembe, 15:00, Sevda-Cenap And Vakfı, And Sanat olarak belirlendi. Cem Önertürk, telefon görüşmesinde flüt, alto flüt ve pikolo flüt getireceğini belirtti. Ayrıca seslendirilmesi istenen pasajları, teknikleri çalabileceğini de ekledi.

 

 • II. toplantıda bahsi geçen her toplantıya bir kitap okunarak gelinmesi ve bu kitap üzerine tartışmalar yapılması konusu gündeme getirildi. Önerilen kitaplar:

            Igor Stravinsky - Altı Derste Müziğin Poetikası

            Sadun Tanju - Adnan Saygun’larda Çay Sohbetleri

            A. Adnan Saygun - Yalan.. Sanat Konuşmaları

            Müziğin Abc’si

            Aaron Copland - Yeni Müzik

        Bu kitaplar arasından Sadun Tanju’nun Adnan Saygun’larda Çay Sohbetleri isimli kitabında              karar kılındı. Bu kitabın Ocak ayındaki toplantı için okunacağı belirtildi.

 

 • Mart ayında yapılması planlanan Genç Besteciler Konseri için eserlerin ve eserleri çalacak olan icracıların durumları ile ilgili konuşuldu ve bunları belirten bir liste yapıldı.

 

 • Eser notalarının satılması konusunda Sun Yayınevi veya BESOM üzerinden satış yapılması konusu tekrar gündeme getirildi.

 

 • İkinci toplantıda söz edilen podcast’ler hazırlanması veya BESOM’a ait bir radyo açılması konusu tekrar açıldı ve radyoyu dinleyecek kişi sayısının az olacağı vurgulanarak podcast’lerin daha verimli olacağı belirtilerek, bu podcast’lerin besomder.org üzerinden dinlenilebilirliği üzerine konuşuldu.

 

 • Mart ayında gerçekleştirilmesi planlanan konserdeki eserlerin kayıt altına alınması için gerekli ekipmanlar üzerine konuşuldu. Ayrıca konser esnasında teknik konular ile ilgilenecek bir yardımcıya ihtiyaç duyulduğundan bahsedildi.

 

 • Dernek bünyesince yaratılmak istenen icracı havuzu için liste oluşturuldu.

 

 • Orta veya uzun vadede bestecilerden seminerler düzenlemesini isteme fikri ortaya konuldu ve ikinci toplantıda bahsi geçen Ankara’da düzenlenecek geniş çaplı bir müzik etkinliğinin yapılabilirliği tekrar konuşuldu. Bunun uzun vadede mümkün olacağından bahsedildi.

 

 • Ekonomik kazanç amacıyla film, reklam, oyun vs. müzikleri ile ilgilenilmesi konusu açıldı. Bu konu üzerine sinema öğrencileri ile görüşme fikri ve Audiojungle sitesi üzerinden kazanç sağlama fikri ortaya atıldı.

 

 • İkinci konser olarak şarkılardan oluşan eserlerin çalınacağı bir konser fikri ortaya konuldu.

 

 • Cem Önertürk’ün flüt semineri/çalıştayı ile bir sonraki toplantının birleştirilmesi kararlaştırıldı ve böylece toplantının tarihi ve saati 1 Aralık 2016, 15:00 olarak belirlendi.

 

 • Toplantı saat 18.45’te son bularak kapatıldı.

 

 

 

- KATILIMCILAR -

 

 1. Şükrü Ege Gür – Besteci / HÜADK (Ankara)

 2. Önder Yiğit Türk – Besteci / Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (Ankara)

 3. Onur Dağdeviren – Besteci / Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (Ankara)

 4. M. Burak Soykan – Besteci / HÜADK (Ankara)

 5. Berkay Şirin – Besteci / HÜADK (Ankara)

 6. Arda İşkol – Besteci / HÜADK (Ankara)

 7. Oğuz Namal – Müzikolog / HÜADK (Ankara)

 8. Arda Özmen – Besteci (Ankara)

 9. Yunus Thurston – Besteci / Bilkent Üni. MSSF (Ankara)

 10. Orhan Veli Özbayrak – Besteci / HÜADK (Ankara)

 11. Onur Arınç Duran – Besteci / HÜADK (Ankara)

 12. Tuğrul Özer – Besteci (Ankara)

 13. İrem Yamansoy – Müzikolog / HÜADK (Ankara)

    

 

- KONSERE İÇİN PLANAN ESERLER -

 

 1. Arda Özmen – Piyano için 3 Parça

 2. M. Burak Soykan – Kontrabas ve Piyano için Sonat

 3. H. Berkay Şirin – Piyanolu Üçlü veya Yaylı Dörtlü

 4. Şükrü Ege Gür – Piyano için Müzik

 5. Arda İşkol – Piyano için Müzik

 6. Tuğrul Özer – Piyano için

 7. Yiğit Türk – Piyano ve Viyolonsel için

 8. Onur Dağdeviren – Piyano ve Viyolonsel için

 9. Onur Arınç Duran – Solo Keman için Müzik veya Yaylı Dörtlü

 10. Orhan Veli Özbayrak – Piyano ve Viyola için Müzik

bottom of page