top of page

desteğiyle

    Ankara, 24.12.2016

 

 

IV. GENÇ BESTECİLER BULUŞMASI

“FLÜTTE YENİ ÇALMA TEKNİKLERİ SEMİNERİ”

TUTANAK

 

Seminer, 12 besteci ile 2 çalgıcının katılımıyla 7 Aralık 2016 Çarşamba günü Sevda-Cenap And Vakfı’nın And Sanat olarak isimlendirdiği Tunalı Hilmi Caddesi Park Apt. No.114’ün birinci katında saat 15.30’da başladı. Bu buluşmanın konuğu, Onur Dağdeviren aracılığıyla dernek tarafından flütte yeni çalma teknikleri üzerine bir seminer ve konser vermesi teklif edilen flütçü Cem Önertürk oldu.

 

 • Cem Önertürk, buluşmayı iki kısıma ayıracağını ifade ederek herkese kendi hazırlamış olduğu 20. Yüzyıl Müziğinde Öne Çıkan Flüt Tekniklerinin İncelenmesi ve Oluşabilecek Sorunlarla İlgili İcracı ve Bestecilere Tavsiyeler başlıklı sunumunu yazılı olarak dağıttı.

 

 • Flütün yapısal tarihi ile sunuma başlayan Önertürk, ardından dağıtmış olduğu notlarda yer alan teknikleri çalgısı üzerinde adım adım anlatarak bunları canlı bir biçimde örneklendirmiş oldu.

 

 • Sunumun bitişiyle birlikte 15 dakikalık bir ara verildi. Ardından, Onur Dağdeviren ve Orhan Veli Özbayrak’ın beraberlerinde getirmiş oldukları flüt eserlerine bakılarak bu eserlere Cem Önertürk tarafından teknik açıdan yorumlar yapıldı ve öneriler getirildi.

 

 • Ardından Önertürk, flütün teknik, tını ve anlatım bakımından gelişimini gözler önüne seren ve beş farklı eserden oluşan bir konser verdi. Programda, sırasıyla Claude Debussy, Edgar Varése, Luciano Berio, Tori Takemitsu, Michael Ellison ve Füsun Köksal’ın eserleri yer aldı.

 

 • Konserin sonunda Cem Önertürk, 2017 yılı içerisinde bu etkinlikten bir tane daha yapılmasını teklif ederek, etkinliğin ardından, etkinliğe katılan kişilerin yazacakları eserlerden oluşan bir konser yapılmasını önerdi. Bu öneri katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

 • Etkinliğin sonunda, verdiği seminer ve konser dolayısıyla Cem Önertürk’e Orhan Veli Özbayrak tarafından BESOM adına teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 • Bir sonraki Genç Besteciler Buluşması’nın tarihi kesinleştirilememekle birlikte, Ocak’ın ikinci veya üçüncü haftasında yapılması kararlaştırıldı.

 

 • Etkinlik saat 18.45 sularında son bularak toplantı kapatıldı.

 

 

 

- KATILIMCILAR -

 

 1. Arda İşkol – Besteci / HÜADK (Ankara)

 2. Önder Yiğit Türk – Besteci / Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (Ankara)

 3. Onur Dağdeviren – Besteci / Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (Ankara)

 4. Önder Özkoç – Besteci / HÜADK (Ankara)

 5. Berkay Şirin – Besteci / HÜADK (Ankara)

 6. Ege Gür – Besteci / HÜADK (Ankara)

 7. Arda Özmen – Besteci (Ankara)

 8. Arda Yurdusev – Besteci / Bilkent Üni. MSSF (Ankara)

 9. Emre Eröz – Besteci / Bilkent Üni. MSSF (Ankara)

 10. Nejat Başeğmezler – Besteci - Viyolacı / HÜADK (Ankara)

 11. Orhan Veli Özbayrak – Besteci / HÜADK (Ankara)

 12. Berkay Toprak – Besteci / HÜADK (Ankara)

 13. Mine Ece Öztok – Flütçü / Ankara Güzel Sanatlar Lisesi

 14. Sude Biricik – Flütçü / Ankara Güzel Sanatlar Lisesi

bottom of page